Masarykova základní škola a mateřská škola Tatobity, příspěvková organizace

Na začátku školního roku se někteří školáci přihlásili na nový kroužek vaření.

Za celou dobu si vyzkoušeli uvařit spoustu jídel různého druhu, tak například hamburger, jahodovou polévku, bramboráky a mnoho dalšího.

Od začátku si vedli velmi šikovně a s odhodláním, proto jsme si pro malé začínající kuchaře připravili soutěž, ve které budou moci předvést své kulinářské umění – Prostřeno. 

Dnes jsme to odstartovali skupinou paní učitelky Venduly. Jako první kuchařka se nám představila Martinka Zadražilová
která si pro své spolužáky a spolusoutěžící přichystala sladké odpoledne s ledovým čajem :-). Pod jejím vedením vznikly výborné velikonoční kakaové muffiny. V mezičase, kdy jsme museli počkat, až se muffiny upečou, nás Marťa zabavila hrou, která se také velmi důvtipně týkala kuchyně. Každý z nás si vylosoval cedulku, kterou si potom nalepil na čelo, a podle nápověd ostatních hádal, v co se proměnil :-). Tak například z Martina se stal šéf kuchař, z Pavlínky pánev, ze Standy kuchařka a z Janičky vařečka :-). Celé odpoledne jsme si užili s úsměvem a dobrou náladou, kterou jsme si ještě osladili výbornými sladkými muffiny. Na konec každý z nás ohodnotil celé Martinčino odpoledne body od jedné do deseti. Hodnocení probíhalo tajně, aby naši mysl neovlivnily body od ostatních soutěžících. Už teď se těšíme na další soutěžní odpoledne, které naši skupinu čeká za čtrnáct dní :-).
Velikonoční muffiny od Martinky
110g másla
110g cukr krupice
2 vejce
150g hladké mouky
1 čajová lžička kypřícího prášku
25g kakaového prášku
7 polévkových lžic smetany ke šlehání
Poleva
225g moučkového cukru
25g kakaového prášku
2 polévkové lžíce cukru krupice
3 polévkové lžíce vody
75g nahrubo nastrouhané bílé čokolády
10 čokoládových minivajíček

Na dnešní úterní vaření se už nemohla dočkat další naše soutěžící Prostřena, a to Pavlínka Kukaňová
Jako hlavní chod si připravila zapečené těstoviny s uzeným masem. Ke každému dobrému slavnostnímu jídlu patří i kvalitní víno. Bohužel v našem Prostřenu si víno nemůžeme dovolit z různých důvodů :-). Ale Pája se nedala zaskočit a rozhodla se doplnit své odpolední menu výborným sladkokyselým jablkovým punčem. V čase, kdy už těstoviny byly v troubě a punč se louhoval, si pro nás Pavlínka připravila zábavu, u které jsme museli poznat, co kdo kreslí. Je pravda, že v některých případech to bylo opravdu velmi obtížné, ale s dobrou náladou jsme neztráceli trpělivost a hádali do poslední chvíle :-). Po zábavě plné uměleckých děl jsme se s chutí pustili do Pavlínčiných zapečených těstovin a musím s obdivem říci, že byly výborné :-). Už teď se moc těším, s jakým nápadem nás překvapí další soutěžící :-), ale to si musíme ještě pár dní počkat. Zatím si můžete vyzkoušet dnešní výborný recept a zkrátit si tím čekání na další díl našeho Prostřena :-).
Pavlínky zapečené těstoviny
400g kolínek
200g uzené krkovičky
1 větší kelímek zakysané smetany
petrželová nať
3 celé vejce
sůl, pepř, máslo
Jablečný punč:
1 citrón (kůra i šťáva)
1 pomeranč (kůra i šťáva)
1l jablečné šťávy
celá skořice
hřebíček
lžíce medu

Jako třetí v pořadí se nám v našem Prostřenu předvedla Janička Roštejnská
Pro své spolužáky si připravila jídlo, které bylo velice chutné a vhodné pro vaření „co dům dal“ :-). Byly to párečky v listovém těstíčku. A právě i tak, jak nám Janička prozradila, je možné k párkům přidat různé přísady dle chuti kuchaře, či párky nahradit něčím, co najdeme doma v lednici :-). Janička si vedla velice profesionálně, dokázala s rozmyslem rozdávat úkoly ostatním a vysvětlit jim postup jejich práce. Jako zábavu si připravila Kdo?, Co?, Kde?, Kdy?, S kým? a Proč?. Všem rozdala papír, na který každý musel napsat Kdo?, přeložit, poslat kamarádovi vedle sebe a na další papírek napsat Kde?. Takto celá hra pokračovala až k poslední otázce Kdy?. Po zábavě jsme se s velikou chutí zakousli do křupavých párků v těstíčku a zapili jablečným džusem a už jsme mohli bodovat a hodnotit kuchařské umění naší kamarádky Janičky. Příště se už těšíme na kuchařské kulinářství Standy :-).
Párky v listovém těstíčku naší Janičky
400g listového těsta
8 nožiček párku
Kečup
2 vajíčka na potření
Sůl

V úterý 22. 5. proběhlo předposlední kolo soutěže Prostřeno, ve kterém se představil soutěžící Standa Linka
Jeho vybraný recept nás všechny nejen svou vůní, ale i chutí přenesl z krásných slunečných dní do času plného vůní a ledového snění. Pod Standovým vedením jsme upekli vánoční cukroví. K pití Standa zvolil džus. Pro zábavu se rozhodl zvolit klasické pexeso. Myslím si, že jeho volba byla správná. U pexesa jsme se bavili všichni hlavně tím, že paní učitelka skončila poslední s pouze dvěma body :-). Vánoční sušenky se povedly a při prvním kousnutí se nám vrátila kouzelná atmosféra vánočních svátků.
A jako poslední soutěžící nás čeká nejstarší člen v naší kuchařské skupině a to Martin. Už teď se velice těšíme na jeho kulinářské umění :-).
Vánoční sušenky:
300g hladké mouky
250g másla
100g moučkového cukru
1 sáček vanilkového cukru
1 vejce
špetka soli
½ lžíce kakaa
Na ozdobení:
100g hořké čokolády
1 lžíce másla
kandované ovoce
med, nebo marmeládu 

A máme tu finále naší kulinářské soutěže. Jako poslední soutěžící se nám představil Martin Mařan
Pro svůj soutěžní den si vybral kuřecí řízek s hranolky a vše doplnil, v těchto teplých dnech, osvěžujícím ledovým čajem. Předposlední vaření v tomto školním roce jsme si opravdu užili a hlav

ně si náramně pochutnali. Pod vedením Martina, který se v kuchyni pohyboval jako zkušený kuchař a přesně věděl stupně i dobu pečení, po kterou musí být hranolky zavřené v troubě, jsme si i my připadali jako velice šikovní kuchtíci :-). Ani u řízku nás neošidil, a proto každý řízek byl obalený poctivě dvakrát :-). V závěru odpoledne po zábavné a naučné hře jsme se s plným břichem pustili do posledního bodování. Všechny výsledky se ale dozvíme až na příští závěrečné hodině, kde se pro tento školní rok kuchařsky rozloučíme :-). 

Vendula Zunová

Prostřeno díl 1.

Prostřeno díl 2.

Prostřeno díl 3.

Prostřeno díl 4.

Prostřeno díl 5.

Print Friendly, PDF & Email