Masarykova základní škola a mateřská škola Tatobity, příspěvková organizace

Informace rodiče dětí MŠ Tatobity v souvislosti s výskytem COVID-19 pozitivní osoby

 

Vážení rodiče,

vzhledem k tomu, že Vaše dítě přišlo ve škole do kontaktu s COVID–19 pozitivním, od kterého se mohlo nakazit, byla nařízena karanténa a PCR test vybraným, neočkovaným osobám a doporučen PCR test očkovaným osobám.

V průběhu karantény děti musí absolvovat jeden PCR test na COVID-19 nejlépe mezi 5. až 7. dnem, ale i později od posledního kontaktu s pozitivní osobou (25.11.2021). Pokud by se však u Vašeho dítěte vyskytly jakékoliv zdravotní potíže (rýma, bolest, hlavy, únava, zvýšená teplota aj.), odběr neodkládejte a dítě přiveďte na test ihned.

 

V případě, že tento PCR test bude negativní, karanténa se dítěti ukončuje 7. dnem od posledního kontaktu s pozitivní osobou 2. 12. 2021 včetně.

Pokud dítě PCR test neabsolvuje, karanténa mu bude ukončena po 14 dnech od rizikového kontaktu tj. 9.12.2021 včetně.

 

V nejbližší době obdržíte SMS, ve které bude uveden odkaz na sebetrasovací formulář, který prosím vyplňte. Pokud zvládnete sami vše vyplnit, včetně vystavení žádanky na PCR test pro Vaše dítě, nebude Vás již nikdo z naší strany kontaktovat.

V případě, že se Vám nepodaří žádanku vystavit, lze u dětí do dovršení 18 let věku využít 5x do měsíce PCR test hrazený pojišťovnou stejně tak u očkovaných (u očkovaných dospělých pouze 2 x za měsíc).

 

Je nutné, abyste si pro své dítě sami udělali rezervaci na PCR odběr ve Vámi vybraném odběrovém místě. Toto se provádí v rezervačním systému vybraného odběrového místa, které najdete např. zde: https://testovani.uzis.cz/, kde vyberte, že máte žádanku vydanou/indikovanou od KHS.

 

U očkovaných osob stejně tak u osob ve lhůtě 180 dnů po prodělání nemoci je postup následující: v obdržené SMS vyplňte prosím sebetrasovací formulář. Jakmile uvedete, že je dítě očkované, systém ho vyhodnotí jako nerizikový kontakt a neumožní Vám vystavit žádanku na PCR vyšetření. Nám se ale díky vyplněnému dotazníku odešlou potřebná data pro vyhledání výsledku testu. Dále proveďte rezervaci na PCR odběr dle instrukcí výše a vyberte, že chcete provést odběr na preventivní vyšetření, což Vás navede k vyplnění údajů potřebných k vytvoření žádanky

na PCR vyšetření.

 

Výsledky PCR testu byste měli obdržet formou SMS zprávy v den testu večer, případně následující den, nejpozději však do 48 h. Potvrzení o výsledku testu je možné si stáhnout ze stránky www.ocko.uzis.cz.

Postup bude následující:

  • pokud bude test pozitivní: pozitivní dítě bude muset zůstat v min. 14 denní izolaci. Jeho zákonný zástupce by měl být kontaktován Krajskou hygienickou stanicí nebo Národním externím trasovacím call centrem, kdy mu bude mu vysvětlen další postup, včetně nařízení karantény nejbližším kontaktům.
  • pokud bude test negativní: takové dítě do konce nastavené karantény musí zůstat doma, a pokud se v této době u něj neprojeví žádné klinické příznaky onemocnění, karanténa se posledním dnem ukončí a následující den může dítě zpět do školy/kroužků/běžného režimu.

Podle aktuálně platných mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví karanténa není nařizována osobám/dětem, které mají více jak 14 dní po druhé dávce očkování nebo jsou ve lhůtě do 180 dnů od prožitého onemocnění – v těchto případech přesto doporučujeme absolvovat kontrolní PCR test (také mezi 5. až 7. dnem od posledního kontaktu).

 

Na závěr uvádíme, že pokud potřebujete být s dítětem doma a čerpat OČR (ošetřování člena rodiny), obraťte se na pediatra, který toto zajistí. Krajská hygienická stanice je kompetentní pouze pro vystavování
e-karantény (neschopenky) u dospělých, neočkovaných osob, které byly v rizikovém kontaktu s Covid – 19 pozitivní osobou.

Děkujeme Vám za spolupráci KHS Libereckého kraje.

 

MŠ Tatobity

Print Friendly, PDF & Email