Vesnice Libereckého kraje roku 2018

“Tisíciletá” lípa – odhady o jejím stáří kolísají mezi 600 až 1000 lety. Má v objemu devět metrů a do jejího vykotlaného sukovitého vnitřku se vejde více jak 10 lidí. V roce 1923 ji mládenecký spolek „Svoboda“ obezdil a zřídil kolem ní železný plot. Dnes je podezdívka zrekonstruována a kmen obepínají dvě železné obruče. O lípě se také tradují dvě pověsti.

Post from RICOH THETA. – Spherical Image – RICOH THETA

Když se lidé před lety chystali lípu porazit, ozval se tajemný hrozebný hlas: „Nesázel jsi, nezvracej!“. Lípa tím byla zachráněna. Druhá pověst pojednává o tom, jak naproti lípě bydlel lidový umělec, řezbář a sochař. Jednoho dne si chtěl uříznout z ze stromu větev na vyřezávání svých výtvorů. Jakmile však nasadil pilku k větvi, zdvihl se prudký vítr a hrozný hluk a křik, až mu vlasy hrůzou na hlavě vstávaly. Teprve až odešel, vše se utišilo a zklidnilo.


Tatobitská tisíciletá lípa – 2. nejkrásnější strom Evropy

 Tisíciletá lípa, která zvítězila v anketě strom roku České republiky za rok 2015, reprezentovala naši zemi v evrospkém hlasování o nejhezčí strom Evropy.  S více jak 43 tisíci získaných hlasů obsadila 2. místo. Zvítězil dub z maďarského Bátaszéku. Na třetím místě se umístila slovenská hrušeň z Bošáci – Zabudišové.

Slavnostní vyhlášení proběhlo 20. dubna v Cercle Royal Gaulois v Bruselu, kde jsme převzali ocenění za skvělý úspěch naší lípy.

                               


Strom roku 2015